Veliler için Uzaktan Eğitimi Verimli Hale Getirecek 5 Öneri

Veliler için Uzaktan Eğitimi Verimli Hale Getirecek 5 Öneri

Gündemimize bir anda giren ve yavaş yavaş çıksa da asla bitmeyecek bir eğitim modeli: Uzaktan eğitim. Uzaktan eğitimle sürekli eğitim almak mümkün olmasa da uzaktan eğitim gelecekte hibrit eğitim modelinin bir parçası olarak varlığını devam ettireceğe benziyor. Doğal olarak bu eğitim modeline uyum sağlamak ve maksimum verimi almak gerekiyor. Bu konuda eğitimcilere ne kadar yük düşüyorsa velilere de o kadar yük düşmektedir. Zira öğrenciyi uzaktan eğitim derslerine hazırlayacak ve onun bu derslerden fayda görmesini sağlayacak en önemli unsur ebeveynidir. Bu sebeple velilerin uzaktan eğitimde maksimum verimi almak için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. Bu yazımızda da bu konulara değineceğiz.

Uzaktan Eğitim Ortamını Düzenleyin

Çocuğunuzun uzaktan eğitim ile ders alacağı ortam, o dersten alacağı verime doğrudan katkı sağlar. Bu yüzden bu ortamı mutlaka uzaktan eğitime uygun hale getirmek gerekiyor. Çok rahat olmayan bir koltuk, uygun yükseklikte ve ders çalışmaya imkan tanıyan bir masa, yeterli ışık gibi birçok etkene dikkat etmek gerekiyor. Çocuğun ders alırken oturduğu koltuk onun gevşemesine ve hatta uyumasına sebep olmamalıdır. Yine, çalışma masasında yeterince boşluk olmalı, bilgisayar veya ekrandan hariç defter kitap konacak kadar alan bulunmalıdır. Işık da bu konuda büyük önem arz eder. Yeterince ışıklı bir ortamın olmasına dikkat edilmelidir.

Dikkat Dağıtıcıları Uzaklaştırın

Odaklanma sürelerinin çok düşük olduğu günümüzde çocukların ders çalışırken dikkatlerini dağıtacak birçok unsur bulunmaktadır. Telefon, poster, oyuncak gibi şeyler uzaktan eğitim sırasında ders çalışma ortamından uzaklaştırılmalıdır. Bunun haricinde aşırı ses yapan cihazlar (elektrikli süpürge, televizyon gibi) da olabildiğince susturulmalıdır. Etraftan gelebilecek ve dikkat dağıtacak sesler veya diğer uyaranlar da bertaraf edilmelidir.

Programı Takip Edin

Öğrenci okula gittiğinde derslere girmek zorundadır. Sınıfına öğretmen gelir veya öğrenci ders sınıfına geçer. Ama uzaktan eğitimde bu sırayı kontrol etmek öğrenciye zor gelebilir. Bu sebeple veliler ders programını anlık olarak mutlaka takip etmelidirler. Derslerin sırası, süresi, derslerin online ortamda işlenmesi gibi birçok konuda veliye büyük sorumluluk düşmektedir. Çocuk, bu programı kendi başına takip edemeyebilir. Bu nedenle ders araları bile takip edilmeli ve veli, çocuğunun programını dikkatle izlemelidir.

Ders Materyallerini Hazırlayın

Çocuğunuz uzaktan eğitim sırasında sadece öğretmenini dinleyerek bir şeyler öğrenemez. Dersten alınacak verimi artırmak için o dersle ilgili materyallerin mutlaka dersten önce hazırlanması gerekmektedir. Çocuk, hangi dersi dinleyecekse o dersin defteri, kitabı veya yardımcı aracı masada hazırda bulunmalıdır. Ders sırasında notlar almak, ders kitabından dersi takip etmek, soru çözümü, şekil çizme gibi şeyler olacaksa kalem ve cetvel gibi araçlar hazırlanmış olmalıdır. Bu, dersten alınacak faydayı artırır ve çocuğunuzun o derste işlenen konuyu öğrenmesini sağlar. Sınıf setlerimizi okullara özel indirimli fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Ders Sonrası Sorular Sorun

Uzaktan eğitim de okulda işlenen dersler kadar önemlidir. Nasıl ki çocuğunuz okuldan eve geldiğinde dersleriyle ilgili sorular soruyor veya ödevlerini yapmaları için onları yönlendiriyorsanız uzaktan eğitim için de aynısını uygulamanız gerekmektedir. Çocuk, böylelikle uzaktan eğitimin en az yüz yüze ders kadar önemli olduğunu hissedecek ve bu derslere daha fazla odaklanacaktır. Ayrıca, bir müddet sonra tekrar yapmış olmak da o konunun kalıcılığını arttıracaktır.

Tüm bu yöntemler ve bunlara ilave edilecek diğer yöntemlerle uzaktan eğitimden alınacak verim yükseltilebilir. Çocuğunuzun akademik ilerleyişini desteklemek için tüm derslerine dikkat etmelisiniz. Ayrıca okulun önemli olduğunu bilmesini sağlamak için de bu çok önemlidir.

Bunları da sevebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir