Öğretmenler için 7 Adımda STEM Rehberi

Teknoloji birçok şeyi değiştirdi, değiştiriyor. Bundan on sene önceki birçok yöntem dahi günümüzde eskiyor, günümüzün yöntemleri de bir zaman gelince eskimiş olacak. Bu tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da geçerli bir durum. Günümüzde eğitim geçmişin kalıplarını yıkıp yepyeni bir şekle büründü. Gelecek, eğitimi bugünden şekillendiriyor. Eğitim yöntemleri ve eğitim sistemleri de bu şekillendirmeden payını alıyor. Gelişen teknoloji ve bunun etkileri öğretmenlik mesleğine de ulaşmış durumda. Bir öğretmen, yeni eğitim metotlarına hakim olmak, bu yöntemleri kullanabilmek zorunluluğundadır. Son zamanların gözde eğitim yöntemlerinden olan STEM için de bu geçerlidir. STEM eğitim yöntemi okullarımızda yaygınlaşıyor ve gelecek zamanlarda ağırlığını daha da hissettirecek. Peki, bir öğretmen bu yönteme nasıl adapte olacak, bu yöntemi derslerinde nasıl kullanacak? Bu yazımızda birkaç tavsiyede bulunacağız.

Kendinizi Geliştirin

STEM eğitimi eğitmeninin en önemli sorumluluklarından birisi bu alanla ilgili her türlü bilgiye ve öğretim yöntemine hakim olmaktır. Çocukların STEM kapsamında karşılaşacakları sorunlarda onlara yol gösterici olabilmek, sorularına cevap verebilmek, bunları gerçekleştirirken eğitim çıktısının kalitesinin yüksek olmasını sağlayacak öğretim yöntemlerini kullanmak öğretmenin en büyük sorumluluğudur. Bu bakımdan, STEM eğitimi kapsamında müfredat içeriklerine tam hakimiyet kurmanız gerekecektir. Müfredattaki her proje, her konu, her araştırma konusunun hedefinde siz de yer almaktasınız. Ayrıca, bu eğitim kapsamında kullanacağız web 2.0 araçları, proje araçlarına da hakim olmanız gerekmektedir. Örneğin Scratch, kod öğretimi konusunda dünyada sayılı örneklerden birisidir. Öğrencilerinize kodlama konusunu anlatacaksanız bu aracı mutlaka kullanmış ve bunun tüm özelliklerini öğrenmiş olmanız çok önemlidir.

Öğrencilerinizi Tanıyın

Her öğrencinin kapasitesi, karakteri, öğrenme isteği farklıdır. Bir sınıf ortamında STEM eğitimi yapılacağı zaman bu eğitimin tüm öğrencilere eşit şekilde ulaşabilmesi için öğretmenin veya eğiticinin öğrencilerini çok iyi tanıması gerekecektir. Bir öğrenci, arkadaşlarından daha başarılı olabilir ve verilen projeyi diğerlerinden daha hızlı gerçekleştirebilir. Bu öğrencinin hızına ve kapasitesine göre anlatım yapıldığında diğer öğrencilerin konudan uzaklaşma ihtimali ortaya çıkacaktır. Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı öğretmenin tüm sınıfın hızına göre öğretim yöntemini belirlemesi, sınıfın olabildiğince seviyesini yükseltmesini sağlaması gerekecektir.

Öğrenci Gruplarını Dengeli Oluşturun

Az önce belirttiğimiz gibi STEM eğitimi yapılan sınıflar homojen bir dağılım göstermezler. STEM eğitimi proje bazlı ilerlediğinde bu projelerin bireysel veya takım çalışmasıyla yapılma durumları oluşur. Genelde takım çalışması tercih edileceğinden, sınıfın durumunu ele alarak tüm grupların olabildiğince dengeli olarak oluşturulmasına gayret edilmelidir. Bu, hem işbirlikli öğrenmenin yolunu açar hem de öğrenciler arasında uçurum oluşmasına engel olur. Sınıfta diyelim 5 adet takım kurulacaksa en iyi beş öğrenci bu gruplara ayrı ayrı olarak yerleştirilebilir. Diğer grup üyeleri de aynı şekilde seviyelerine göre ayarlanabilir.

 

Koçluk Yapın

STEM eğitiminin en önemli kısımlarından birisi projelerin, araştırmaların ve eğitim içeriğinin tekdüze olmamasıdır. Öğrenciler yanlış yollara sapabilir, yanlış yollardan geri dönmek durumunda kalabilir, doğru yolu farklı yollarla bulabilir. Bu durumda öğretmen veya eğitici olarak öğrenciye koçluk yapmak, onun sonuca ulaşabilmesini sağlamak için “tek doğru”yu telkin etmemek gerekmektedir. Yani öğretmen öğrencisine koçluk yapacaktır. Bu sadece ders içerisinde değil, okul dışında da öğrencinin bilgi edinirken öğretmeni tarafından gösterilen yollardan yürümesini de sağlayacaktır.

STEM Kavramlarını Birbirine Entegre Edin

STEM, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik kavramlarından oluşmuştur. Eğitim sırasında her daldan ayrı ayrı eğitim yapmaktansa birden fazlasını bir araya getirerek çocuklara eğitim vermek daha başarılı sonuçlar elde etmeniz imkan tanıyacaktır. Örneğin matematik konusunu teknoloji ile birleştirmek ve örneğin bir yazılım üzerinden matematiğin işleyişini göstermek çocuklarda gerçek hayatı tanıma noktasında daha pozitif sonuçlar doğuracaktır.

Gerçek Hayattaki Problemlere Odaklanın

STEM eğitiminin önemli noktalarından birisi projelerdir. Öğrenciler takım halinde veya bireysel olarak projeler üzerinde çalışır veya araştırmalar yaparak bazı projeler gerçekleştirir. Bu durumda, öğrencilerin gelecekte daha önemli işler yapmasını sağlamak için gerçek hayatın problemlerine odaklanan projeleri öğrencilere vermek daha doğru olacaktır. Küresel ısınma, çevre kirliliği, uzay çalışmalar gibi konular hem öğrencilere cazip gelecek hem de gerçek hayatın sorunlarına odaklandıkları için bu projeler daha verimli gerçekleştirilebilecektir.

Share

Bunları da sevebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir