Matematik Öğreten STEM Ürünleri

Matematik, öğrenilmesi çocuklar için oldukça zorlu geçen bir derstir. Matematik eğitiminde klasik yöntemler pek başarılı olamamakta, her düzeyde öğrenciye eşit bir eğitim sağlanamamaktadır. Bu sadece ülkemizde değil gelişmiş ülkeler dahil dünyanın birçok yerinde bir sorun olarak görülmektedir. Dolayısıyla matematik eğitiminde yardımcı araçlar, yeni teknikler ve farklı öğretim yöntemleri denenmektedir. Bu yöntemlerden birisi de STEM’dir. Son yıllarda eğitim camiasında ağırlığı hissedilen, sadece matematiğe değil bilim, teknoloji ve mühendisliğe de odaklanan STEM eğitim yöntemi, matematik eğitiminde de başarılı sonuçlar alabilmektedir. STEM, öğrencinin problem çözebilmesini, kritik düşünme becerisi kazanmasını, yapılan hataların doğru sonuç için bir araç olduğunu benimser. Sonuç olarak da klasik matematik eğitiminin, hata yapıldığı taktirde öğrencinin derse karşı tüm ilgisini dağıtan yapısından öğrenciyi kurtarmaktadır.

STEM, proje odaklı bir eğitim yöntemidir. Birçok yardımcı araç ile eğitim yapmaya odaklanır. Öğrenci, konuyla alakalı örnekleri görerek eğitim alır. Matematik soyut bir ders olduğu halde matematiği de somutlaştıran STEM ürünleri mevcuttur. Bu ürünler sayesinde öğrenci birkaç disiplini bir arada görerek matematik öğrenimini başka dallarla birleştirerek gerçekleştirir. Stemist Box olarak çocukların görerek matematik öğrenmesini sağlayacak, matematiği başka dallarla ilişkilendirerek geliştirdiğimiz ürünlerimiz mevcuttur. Bu yazımızda, matematik öğretiminde kullanılabilecek STEM ürünlerimizi inceleyeceğiz.

DIY Saat

Saatler, dakikalar vb. süre ölçümleri çocukların hemen kavrayabilecekleri kavramlar değillerdir. Bu kavramlara adapte olup zaman ölçümünü kavramaları için DIY Saat kullanılabilir. DIY Saat, sadece bir saat değil, aynı zamanda teknoloji, inovasyon ve mühendisliği bir araya getiren bir başlangıç aracıdır. Bu ürünün kurulumu sırasında çocuklar birçok disiplinin metotlarını bir arada görebilir. Zaman ölçümü ve bunun öğrenilmesi ise, diğer disiplinlere karşı gelişecek merakın yanında çok küçük kalacaktır. DIY saat, basit dişliler ve çocuğun kendisinin monte edebileceği parçalardan oluşur. Bunların bir araya gelmesi neticesinde çocuğunuz mühendislik alanının temelini kavrayabileceği gibi sonucunda matematiğe olan merakı da gelişecektir.

Terazi

İnsanoğlu geçmişten bugüne kütle ölçümü için birçok araç kullanmıştır. Terazi bunların en eskilerinden ve hala kullanılan modellerinden birisidir. Stemist Box’un ahşap terazi ürünü, çocukların geçmişten bugüne gelen bilgi aktarımının basit bir ögesi olan tartma işlemini algılamasını, farklı büyüklükte cisimlerin belki aynı kütleye sahip olabileceklerini görmesini, somut kavramları soyut bilgilerle desteklemesini sağlayacaktır. Veri toplama, bu verileri analiz etme, başka kavramlarla bu verileri karşılaştırma, karşılaştırılan kavramlardan yeni veriler ortaya çıkarma, matematiksel işlemler gerçekleştirme gibi birçok eğitsel kazanımı olan bu ürünle çocuklarınız matematik öğrenimine ek olarak fen bilgisi kavramlarını da pekiştirecektir.

Dişli Sanat

Geometrik şekiller birçok çocuğun ilgisini çeker. Küçük yaştan itibaren çocuklar şekiller çizmeyi, bu şekillere farklı anlamlar yüklemeyi severler. Bir bakıma, matematikle ilk tanışma anlarıdır diyebiliriz. Geometrinin gizemli dünyasına çocukları ulaştıracak bir STEM ürünü olan Dişli Sanat da, hem çocukların geometriye olan ilgisini artırmayı hem de sanata yönelimi hedeflemektedir. Dişli Sanat, çeşitli dişlilerden oluşan ve hareketleri ve dişlileri yöneterek farklı geometrik şekillerle çizimler yapabilen bir STEM ürünüdür. Çocukların görsel zekasını kuvvetlendirmeyi, desen bilgisi oluşturmayı, geometri bilgisi kazandırmayı hedeflemektedir. Çocukların el ve göz koordinasyonu kurmasına yardımcı olan

Dişli Sanat, aynı zamanda bir basit makinedir. Bu sayede sadece matematik değil, fen bilgisi ve mühendislik konularında da çocuklarınızda ilgi uyandıracaktır.

Dişli Sanat, Terazi, DIY Saat gibi STEM ürünleri, sadece tek bir konuya odaklanan, bir kerelik bir eğitim aracı değildir. Bu ürünlerimizi farklı amaçlarla, farklı şekillerde değerlendirmek mümkündür. Sağlıklı materyallerden üretilen STEM ürünlerimiz, ahşap yapısı ve kolay kurulumu ile dikkat çekmektedir. Stemist Box olarak STEM alanında farklı konulara odaklanan ürünler üreterek birden fazla disiplinin bir arada öğretilebileceği, sevdirilebileceği materyaller sunuyoruz.

Demonte şekilde gelen ürünlerimiz, çocukların kendi kendilerine yapabilecekleri basitlikte ürettik. Bu sayede çocukların yaratıcılıklarını geliştirmelerini, el göz koordinasyonunu kullanmalarını, ince motor becerilerini geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konularının birden fazlasına hitap eden ürünlerimizi sitemizden inceleyebilir, bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir ve sitemizden sipariş vererek satın alabilirsiniz.

Share

Bunları da sevebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir