Dikkat Çeken 9 STEM Ürünü

STEM, eğitim dünyasının son dönemdeki parlayan yıldızlarından bir eğitim yöntemidir. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerini kapsayan bu eğitim yöntemi, problem çözme yeteneği geliştirme, kritik düşünme, analiz yapma ve üretme üzerine kuruludur. Bu eğitim amaçlarını kapsayan oyuncaklar, ürünler, programlar ve projelerle STEM kapsamındaki müfredat konusu pekiştirilir. Bu yazımızda STEM kapsamına giren ve çocuklara STEM disiplininin temellerini kavratan başarılı STEM ürünlerinden bahsedeceğiz.

Scratch

Scratch bir üründen ziyade bir yazılımdır. Blok tabanlı yazılım mantığı ile çalışır. Çocuklar, kodlamanın, algoritmanın temellerini Scratch ile çok rahat öğrenebilir. Herhangi bir yazılım bilgisine sahip olmadan oyun yapma, yazılım geliştirme gibi sonuçlar elde edilebilir. MIT tarafından geliştirilen Scratch başka STEM ürünleriyle de kullanılabilmektedir.

DJI Tello

Esasında basit bir drone olan Tello, Scratch ile bağlantı kurabilmektedir. Bu sayede yeniden programlanabilen bir yapıdadır. Tello’yu Scratch’e bağlayarak yeniden kodlayıp çocukların yazılım ve algoritma kavramlarını daha iyi öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. Bir komutla sağa giden, belirli bir mesafede yön değiştiren bir drone, yazılımı somut bir hale getirebilmektedir.

Dişli Sanat

Stemist Box tarafından üretilen Dişli Sanat, çocuklara hem mekanik bilgisi kazandırmakta hem de geometriyi sevdirmektedir. Birçok dişliden meydana gelen mekanizma tek bir sistem üzerinde değil, hacklenebilir ve yeniden üretilebilir bir sistem üzerine kuruludur. Bu sayede çocuklar bir dişlinin yerini veya bağlantısını değiştirerek farklı sonuçlar elde edebilir. Böylelikle de mekaniğin temellerine giriş yapmış olur.

DIY Saat

Yine Stemist Box tarafından üretilen DIY Saat, çocukların saat kavramını anlamasına yardımcı olurken onların mühendislik disiplinine adapte olmalarına da yardımcı olur. Kendilerinin kuracağı saat mekanizması, başka mekanizmaları keşfetmeye, onlar hakkında bilgi edinmeye heveslenmeye imkan tanıyabilir. Böylelikle küçük yaşlarda mühendislik bilgisi ve bu alana ilgi kazanır.

Ressam Robot

Stemist Box tarafından üretilen Ressam Robot, çocukların en çok sevdiği STEM ürünlerinin başında gelmektedir. Basit bir robot mekanizması kurarak resim çizen bir robot üretecek çocuklar, hem elektronik devreleri, hem mekanik sistemleri tanıyacak, kurulum yaparken de el göz koordinasyonunu güçlendirecektir. Kurulumu ve oynaması oldukça zevkli olan bu robot en fazla tercih edilen ürünlerden birisi olmaktadır.

Lego Education

Dünyaca ünlü oyuncak markası Lego, son dönemlerde STEM akımına dahil olarak STEM ürünü olarak tabir edebileceğimiz oyuncak paketleri üretmektedir. Lego Education serisine ait bu oyuncaklarla çocuklar kendi robotlarını yapabilmektedir. Aynı zamanda bloklardan oluştuğu için farklı ürünler ortaya koyabilme ve sürekli olarak farklı oyunlar oynayabilme imkanı da tanıyan Lego ürünleri fiyat olarak pahalı olsa da iyi bir STEM ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Raspberry Pi

Minik bir bilgisayar olan Raspberry Pi, programlanabilir bir bilgisayardır. Basit yazılım bilgisi ve ek devreleriyle bambaşka cihazlar üretmeye veya robotlar geliştirmeye imkan tanır. Birçok ek modülü bulunan ve programlanabilen Raspberry Pi sayesinde çocuklar elektronik devre sistemlerini tanır, kodlama öğrenebilir, farklı cihazlar geliştirerek elektronik alanıyla ilgilenebilir.

Arduino

Açık kaynak donanım olarak karşımıza çıkan Arduino ucuz ve basit bir sistemdir. Çocukların basit robotlar yapabilmelerini, yazılım geliştirebilmelerini sağlarken elektronik devreleri öğrenmelerini de sağlamaktadır. Her ne kadar Scratch ve birazdan bahsedeceğimiz Micro:Bit kadar olmasa da basit bir yazılım geliştirme sistemine sahiptir. Bu sayede yazılımla ilgilenmek isteyen çocuklara yönelik daha başarılı bir çalışmadır.

Micro:Bit

BBC tarafından geliştirilen Micro:Bit, blok tabanlı yazılım geliştirme arayüzüne sahip basit bir devre sistemidir. Çocukların kodlama öğrenmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda elektronik devre bilgisini de artırır. Bu sayede çocuklar hem elektronik hem de yazılım alanına ilgi duyacaklardır. Blok tabanlı yazılım programı, Micro:Bit’i çalıştırmadan önce nasıl sonuçlar elde edilebileceğini gösteren bir demoya da sahiptir. Bu sayede çocuklar daha hızlı bir şekilde, kodladıkları yazılımın sonucunu görebilir ve varsa hataları onları düzeltebilir.

Tüm bu ürünler ve daha fazlası STEM disiplininin çocuklara öğretilmesi ve benimsetilmesi adına başarılı ürünlerdir. Bunlara ek olarak daha birçok STEM ürünü bulunmaktadır. Biz Stemist Box olarak, uygun fiyatlı, sağlıklı ve çocuklar tarafından severek yapılacak ve her zaman kullanılabilecek ürünler tasarlıyoruz. Sitemize girerek ürünlerimiz hakkında bilgi alabilir ve çocuğunuz için seçtiğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz.

Share

Bunları da sevebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir