Çocukların Kodlama Öğrenebileceği 3 Platform

Çocukların Kodlama Öğrenebileceği 3 Platform

Kodlama ve yazılım günümüzün en revaçtaki mesleki alanlarından birisidir. Hem bu güne hem de geleceğe baktığımızda en fazla istihdam olanağı bu alanda görülmektedir. Doğal olarak eğitimciler ve veliler çocukları kodlama ve yazılıma ayak uyduracak, bu alanlarda ürünler ortaya koyabilecek hale getirmeye çalışıyorlar. Yazılım ve onun temelini oluşturan kodlama öğrenmesi zor bir alan gibi gözükür. Özellikle de çocuklar için. Bunu dikkate alan birçok girişim ve üniversite çocukların yazılım öğrenebileceği platformlar geliştirmişlerdir. Herhangi bir kod bilgisine sahip olmadan, önceden belirlenmiş bazı fonksiyonları kullanarak çeşitli yazılımlar ve oyunlar oluşturulabilen bu platformlarda çocuklar yazılımın temellerini öğrenecektir.

Scratch

MIT tarafından geliştirilen Scratch bu konuda bilinen en büyük ve en gelişmiş platformdur. Kullanımı ücretsiz olan Scratch, Türkçe dahil birçok dili desteklemektedir. İster tarayıcıdan ister bilgisayara indirilebilen programından Scratch’i rahatlıkla kullanabilirsiniz. Scratch, Çocukların kodlama mantığını kavrayabileceği, yazılımın temellerini öğrenebileceği bir uygulamadır.

Scratch’e giriş yapıldığında karşımıza bloklar, bu bloklarla oluşturulabilecek program ve bunun çıktısının gösterildiği ekran gelmektedir. Bloklar, hareket, duruş, ses, olay, kontrol, algılama, operatörler ve değişkenlerden meydana gelmiştir. Her birinde, programın ne tür davranışlar göstereceği belirlenebilen fonksiyonlar yer almaktadır. Çocuklar, bu blokları sürükle bırak yaparak ve değiştirilebilir kısımları istedikleri gibi değiştirerek kendi oyunlarını ve programlarını oluşturabilmektedir.

Scratch’i öğrenmek oldukça kolay. Bunun için hem kendi uygulamasında uygulamalı dersler hem de internette örnekler bulabilirsiniz. Çocuklara kodlamayı öğreten en iyi uygulamalardan birisi olan Scratch’e şuradan ulaşabilirsiniz.

Code.org

Code.org, Hour of Code adıyla bugüne kadar 60 milyondan fazla çocuğa kodlama öğreten bir altyapıdır. Oyunlaştırma yöntemiyle, adım adım kodlama öğreten bu web sitesinde, kodlamanın temellerini öğrenme, algoritma oluşturma ve algoritmaya yönelik kodlama yapma öğrenilebilmektedir.

Code.org’a bir veli veya öğrenci olarak giriş yapılabilmektedir. Giriş yapıldıktan sonra çeşitli amaçlarla oluşturulmuş projeler üzerinden kodlama öğrenmeye başlayabilirsiniz. Adım adım giderek, her adımda bir önceki adımı pekiştirerek ilerleyen çocuğunuz, kodlamanın mantığını öğrenecektir. Ayrıca, odaklanma süresinin oldukça düştüğü günümüzde, adım adım ilerlemenin ve oyunlaştırmanın da öğrenmeye büyük katkı sağladığını söyleyebiliriz.

Birçok konuda bilgisayar bilimlerinin temelleri hakkında bilgi alınabilecek Code.org, birçok büyük firma tarafından desteklenmektedir. Code.org’a giriş yapmak için burayı tıklayın.

Snap!

Tıpkı Scratch gibi Snap! de bir üniversite çatısı altında geliştirilmiş bir kodlama öğrenme uygulamasıdır. Tarayıcı üzerinden çalıştırılabilen Snap! blok tabanlı bir araçtır. Çocukların, herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan kullanabilecekleri bir araç olarak geliştirilmiş. Çeşitli amaçlarla hazırlanmış bloklar birbirlerine eklenerek çıktı ekranında yazılım çalıştırılabilmektedir.

Snap!, içerisinde birçok amaçla kullanılabilen bloklar olduğu bir uygulama. Bloklar, hareket, görünüm, ses, kalem, kontrol, algılama, operatör ve değişken türlerinden oluşmaktadır. Bu bloklar ayrı ayrı birbirlerine birleştirilebilmektedir. Birleştirilen bloklar, yazılım çalıştırıldığında istenilen çıktıyı vermek üzere çalışmaktadır. İşaretçinin istenildiği gibi değiştirilebildiği, özel sesler ve istenirse özel bloklar eklenebilen Snap! uygulaması ile kodlamanın temellerini çocuklarınıza öğretebilirsiniz.

Snap! uygulamasını kullanmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu üç platform haricinde çocukların kodlama öğrenebilecekleri birçok web sitesi ve uygulama bulunmaktadır. Tümü, gelecekteki mesleki çeşitliliğe adapte olabilecek nesiller yetiştirmek için bir başlangıç aracı olarak görülmelidir. Okullardaki bilişim öğretmenlerinden yardım alarak veya internetten bu platformların örneklerini araştırabilirsiniz. Somut kodlama olarak Micro:Bit ürününü tavsiye ederiz. Ümit Uğurlu hocanın yazmış olduğu kitabı da mevcut. Prototipleme yapmak istiyorsanız seti incelemenizi öneriririz.

 

Share

Bunları da sevebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir