Aileler için STEM Rehberi

Eğitim, son yüzyılda hiç olmadığı kadar değişime uğradı. Geleneksel eğitim yöntemlerinin yerine getirilen sistemler bile kısa sürede geleneksel yöntemlere yapıldığı gibi değişikliğe uğratıldı ve yerlerine daha iyileri geldi. Bugün dünyada birçok eğitim yöntemi uygulanıyor ve sonuçlarına göre bu yöntemler geliştiriliyor. Özellikle 2010’lu yıllara damgasını vuran STEM de bu yeni eğitim yöntemlerinden bir tanesi. Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik dallarını içeren STEM, bilimsel metodun eğitime uyarlanmış biçimidir diyebiliriz. STEM, son dönemlerde ülkemizde de adını sıkça duyduğumuz bir kavram. Bu da geleneksel eğitim yöntemlerinden geçmiş aileler için bir çıkmaz gibi gözüküyor. Ebeveynler, çocuklarının bu yeni eğitim sistemine adapte olamadıkları için, evde de devam etmesi gereken bu metotta eksik adım olarak kalabiliyorlar. Biz de bunu görerek aileler için STEM rehberi hazırlamak istedik.

Z Kuşağını Anlayın

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, çocuklarınız dünyayı sizden daha farklı şekilde algılamaktadırlar. Teknolojiye doğan bu nesil teknolojik ürünlere karşı daha bilgili ve donanımlı haldeler. Sosyal medya kullanımı, kendilerini ifade tarzı, isteklerinin değişken olması bu neslin anlaşılmasını zorlaştıran durumlar. Bu sebeple, Z Kuşağı olarak adlandırılan bu neslin ihtiyaçlarını bilmek ve bu ihtiyaçlara göre hareket etmek, karakteristik özelliklerini iyi kavramak, onların dünyaya baktıkları bakış açılarını iyi analiz etmek gerekecektir.

Teknoloji Okur Yazarlığınız Olsun

Teknoloji okur yazarlığı kavramına aslında birçok alt başlık gelebilir. Bunlar sosyal medya okur yazarlığı, bilgisayar okur yazarlığı, teknolojik cihaz okur yazarlığı vb. gibi. Bütün bu kavramların amacı, sizin çocuklarınızla etkili bir iletişim kurabilmenizi sağlamaktır. Çocuklarınızın bilgisayarda, internette geçirdiği vakitleri hesaba kattığınızda onların nelerle zaman geçirdiklerini, neler yaptıklarını bilmeniz, onlara yanlış kararlarında doğru yolu göstermeniz açısından çok kritiktir. Ayrıca, STEM kapsamında okulda edindikleri bilgileri sizinle tartışacağını, aldıkları proje ödevlerini de sizinle beraber yapacaklarını düşündüğümüzde teknoloji okur yazarlığının önemini daha iyi kavrayabiliriz. Bu bakımdan, teknolojiyle en az çocuklarınız kadar içli dışlı olmalı, onların bilgi seviyelerinin üstünde yer alabilmeniz gereklidir.

Çocuklarınıza Destek Olun

STEM eğitimi proje odaklı ve araştırma temellidir. Çocuklar, okulda gördükleri derslerde edindikleri bilgileri projelerle veya araştırma ödevleriyle pekiştireceklerdir. Bu durumda çocuklar bilmedikleri birçok bilgiyle karşılaşacaklar veya araştırma yaparken, projelerini gerçekleştirirken anlamakta zorlanacakları noktalar olacaktır. Ebeveynler olarak bu durumda çocukların her türlü desteğe ihtiyacını olduğunu bilerek kendi bilgi düzeyinizi üst seviyede tutabilmeli, çocukların araştırmalarında çıkmaza girmeleri durumda onları doğru yöne iletebilmelisiniz. Ayrıca, yapacakları hatalardan dolayı onları ayıplamamayı, denemelerinde yaptıkları yanlışların doğru sonuç için bir veri olduğunu anlatmayı, sorularına cevap verebilmeyi bilmeniz gerekmektedir.

Çocuğunuzla Birlikte Öğrenin

STEM disiplini bahsettiğimiz gibi proje odaklı ilerler. STEM eğitimi sırasında çocuklarınızın ödevleri, projeleri olacak ve bunlar belki de sizler için de yabancı şeyler olabilecektir. Bunun için, bu görevleri çocuklarınızla birlikte yapabilmeyi, bir şeyi tamamlarken çocuklarınızla birlikte tamamlamayı, öğrenmede onlarla birlikte öğrenmeyi amaç edinmelisiniz. Özellikle, çocukların projelerinde onlara yardımcı olmak, projeyi birlikte tamamlamak, sonuçlarını birlikte gözlemlemek ve bu sonuçlara göre birlikte çıkarım yapmak çocuklarınızın öğrenme süreci adına oldukça olumlu eylemler olacaktır. Zira, onlara yol gösteren siz ebeveynlerin varlığı, bilmedikleri bir konuda onlara açıklama yapılabilmesine olanak tanır. Evde yapılabilecek STEM projelerini edinip birlikte bu projeleri gerçekleştirmek, birlikte öğrenmenin en büyük adımıdır.

Başarısızlığı Kötü Bir Şey Olarak Algılamayın

STEM disiplini çok deneme yapma, sonuçlardan çıkarım sağlama, yanlış bir noktaya varıldığında o noktadan dönüp doğru noktalara geçiş yapabilme temeline dayanmaktadır. Çünkü bilimsel metot bunu gerektirmektedir. Birçok bilim insanının keşif ve icatlarının altında birçok başarısız denemenin olduğunu bilmek gerekmektedir. Ebeveynler olarak çocukların öğrenme süreçlerinde başarısız olmalarının çok doğal bir sonuç olduğunu, bu başarısızlıklardan aslında başarı ortaya çıkacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu durumda, çocuğun hatalı denemeleri sizler için dünyanın sonu olmamalıdır. Çünkü soru sorma, deneme yapma, denemelerden sonuç çıkarma, bu sonuçları analiz etme STEM’in eğitsel amaçlarının başında gelmektedir. Ve problem çözme yeteneği, yanlış sonuçlara ulaşılabilecek yolların varlığını bilmekten geçer. Bu yollara girmek veya bilindiği durumda bu yolları tercih etmemek, bir başarısızlık serüveninin neticesinde elde edilebilen bir yetenektir.

Bu temel noktalar STEM eğitimi için lüzumlu noktalardır. Aileler olarak çocuklarınızın geleceğe daha hazır hale gelmesine imkan tanıyan STEM eğitimine evdeki okulda onlara destek olarak yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, onlarla beraber projeler de gerçekleştirebilir ve okula bağımlı olmadan da bu süreci ilerletebilirsiniz. Stemist Box ürünleri bu konuda sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Sitemizden ürünlerimizi inceleyerek çocuklarınız için STEM ürünleri edinebilirsiniz.

Share

Bunları da sevebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir